Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Naturalna fotografia ślubna – metoda na ponadczasowość zdjęć ślubnych

20 lipca 2021

Wielu z nas nie ma wrodzonego daru do pozowania przed obiektywem aparatu. Owszem, wszystko da się wypracować, ale przecież osoby, które marzą o wyjątkowej sesji ślubnej nie będą specjalnie rozwijać swojej fotogeniczności. Istnieje dużo lepszy sposób, a mianowicie, naturalna fotografia ślubna, która jest całkowitym zaprzeczeniem zdjęć pozowanych. Twoje najlepsze zdjęcia były robione „z zaskoczenia”? Bardzo podobnie będzie w trakcie naturalnej sesji ślubnej!

Na czym właściwie polega naturalna fotografia ślubna?

Technika naturalnej fotografii ślubnej jest wykorzystywana w tracie reportaży z uroczystości. Fotograf jest tutaj kronikarzem, który uwiecznia wydarzenia z pomocą swojego aparatu, ale nie bierze czynnego udziału w wydarzeniach. Nie prosi o pozowanie, nie ustawia gości do zdjęć, choć oczywiście wykona pozowaną fotografię, jeśli pojawi się taka prośba. W przypadku sesji narzeczonych, aktywny udział fotografa jest bardzo ważny. Odpowiada on za luźną atmosferę, a także stara się wykreować sytuacje, w których będzie można, nieco z zaskoczenia, zrobić świetną fotografię.

Co jest kluczowe w przypadku naturalnej fotografii?

O powodzeniu naturalnej sesji ślubnej w dużej mierze decydują zdolności interpersonalne fotografa. Jego zadaniem jest zbudować luźną atmosferę, w której narzeczeni rozmawiają ze sobą, uśmiechają się do siebie, oglądają otaczający ich krajobraz. Nie jest to jednak ustawianie na zasadzie: spójrzcie w to miejsce, lekko odchylcie głowy, uśmiechnijcie się. Nic z tych rzecz. Tutaj fotograf ślubny stara się wykorzystać w pełni naturalny moment, gdy twarze nowożeńców nie pozują do zdjęcia. Wówczas są one naturalne, co pozwala na uzyskanie oczekiwanego efektu.

No dobrze, ale dlaczego naturalne zdjęcia są tak ważne? Wszystko za sprawą konstrukcji naszego mózgu. Gdy celowo pozujemy do zdjęć, połowa naszej twarzy może być nieco „nadaktywna” w stosunku do drugiej połowy. Przez to dochodzi do zburzenia symetrii i pojawiania się nieświadomych grymasów. Osoby fotogeniczne w naturalny sposób wyzbywają się tej skłonności. Pozostałe osoby mogą metodą prób i błędów wyeliminować ten problem lub postawić na naturalną fotografię, która nie wymaga od nas specjalnego pozowania do zdjęć.

Jakie korzyści oferuje nam naturalna fotografia ślubna?

Naturalność i spontaniczność to kluczowe elementy dobrych fotografii ślubnych. Jeśli tej naturalności nie da się uzyskać podczas pozowania, wówczas można ją „wypracować” poprzez odpowiednie prowadzenie sesji i szukanie chwil, w których można zrobić naturalne zdjęcie. To wymagająca technika, która wymaga od fotografa bardzo dobrego oka, koncentracji, ale również pozytywnego nastawienia i umiejętności budowania zaufania. Fotograf musi bowiem zadbać o luźną atmosferę, która sprzyja pojawianiu się sytuacji, w których można użyć aparatu. Nie ulega wątpliwości, że dobrze przeprowadzona naturalna sesja zdjęciowa daje niesamowity efekt końcowy.

Redakcja atelierslubne.pl

Nasza redakcja to miejsce, gdzie marzenia o wymarzonym ślubie i weselu stają się rzeczywistością. Dostarczamy inspirujących pomysłów na planowanie i organizację ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obrączki

Amerykańskie Wesele

17 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?