Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wesele folkowe

31 grudnia 2019

Ludowe obyczaje są bardzo często obserwowane w trakcie wielu uroczystości o podniosłym charakterze. Należy wskazać, że tradycja jest bardzo ważna dla wielu rodzin, dlatego dbają o to, aby na przyjęciach okolicznościowych obecne były jej najistotniejsze elementy. Przede wszystkim niezbędne jest odwołanie się do wzorców, które były praktykowane z pokolenia na pokolenie. Mowa tu przede wszystkim o odświętnych strojach oraz o licznych obyczajach.

Zwyczaje weselne i obyczaje

Tytułem przykładu, w wielu rejonach Polski istnieje zwyczaj przebierania się przed przyjęciami weselnymi i odwiedzinami u państwa młodych. Jest to bardzo ciekawy zwyczaj, który ma na celu sprawienie przyjemności młodej parze. W trakcie takiej uroczystości śpiewane są ludowe piosenki, jak również organizowane są konkursy, w których biorą udział wszyscy zaproszeni biesiadnicy. Na ogół w takich przyjęciach biorą udział sąsiedzi oraz inne osoby z lokalnej społeczności. Odwiedziny trwają często do białego rana, co może okazać się nie lada wyzwaniem dla pary młodej, która na następny dzień musi stanąć na ślubnym kobiercu.

Jak wygląda wesele folkowe?

Także wesele folkowe wygląda bardzo okazale i stanowi nie lada zaskoczenie dla każdej osoby, która po raz pierwszy obserwuje lokalne tradycje. Przede wszystkim na takich przyjęciach grają miejscowe zespoły. Członkowie orkiestry zwykle noszą regionalne stroje, odwołujące się do starych tradycji. Ponadto wszelkie dania na stole znacząco odbiegają od tych, które serwowane są na miejskich weselach. Dominują posiłki sycące, takie jak golonka, kotlety schabowe oraz pieczeń z dzika. Jednocześnie na stołach – oprócz wódki i innych napojów alkoholowych – pojawiają się regionalne trunki na bazie ludowych receptur.

Ponadto jeszcze przed weselem, gdy wszyscy zaproszeni goście zbierają się pod Kościołem bądź urzędem stanu cywilnego, istnieje zwyczaj sypania ryżem na szczęście państwa młodych. Duże znaczenie ma fakt, iż tradycje te zyskują coraz większą popularność – także wśród ludzi, którzy nie wywodzą się z danego kręgu kulturowego. Wiele firm, które organizują wesela, oferują aranżację wesela w dowolnym stylu. Osoby, dla których rustykalny klimat ma ogromne znaczenie, ochoczo decydują się na takie rozwiązanie.

Wesela tego typu stanowią doskonałą alternatywę dla sztywnych przyjęć, na których niewiele osób dobrze się bawi. Co ważne, możliwe jest poproszenie gości, aby również ubrali się w ludowe stroje. Dzięki temu zdjęcia z takiej uroczystości będą wyglądały świetnie i z pewnością będą stanowić wspaniałą pamiątkę na długie lata.

Redakcja atelierslubne.pl

Nasza redakcja to miejsce, gdzie marzenia o wymarzonym ślubie i weselu stają się rzeczywistością. Dostarczamy inspirujących pomysłów na planowanie i organizację ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obrączki

Amerykańskie Wesele

17 lutego 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?