Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Organizacja wesela

20 stycznia 2020

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie przyjdzie nam przeżyć w naszym życiu. Pewnie bardzo wielu z nas jest się w stanie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wesele to faktycznie bardzo ważna uroczystość, która na dobrą sprawę rozpoczyna kolejny etap naszego życia. Etap, w którym nie jesteśmy już zdani tylko na siebie, etap, w którym całkowicie oddzielamy się od naszych rodziców, jest to też etap, w którym zakładamy własny dom, myślimy o potomstwie, a także o naszej dalszej przyszłości z naszą drugą połówką.

Cena wesela

Wesele to również jedno z najdroższych wydarzeń, jakie przyjdzie nam przeżyć (i zapłacić) w naszym życiu – o ile oczywiście to my będziemy owe wesele organizować. Na szczęście dość powszechną tradycją jest to, że to rodzice pana i pani młodej finansują połowę lub czasem nawet całość kosztów wesela. Ma to być znak dla pary młodej, że oficjalnie „idą na swoje” i rodzice nie będą ich już w przyszłości wspierać tak bardzo jak było to kiedyś, szczególnie pod względem finansowym.

Często jest jednak też tak, że to para młoda musi zapłacić za całe wesele. A nie jest to niestety mały koszt. Nawet najtańsze wesele potrafi kosztować 5000 złotych. Jest to jeszcze kwota, którą młoda para jest w stanie zorganizować w kilka miesięcy bez brania żadnych kredytów i pożyczek, jednak jeżeli chcemy zorganizować wesele średniej wielkości dla na przykład 100 gości, to kosz takiego wesela potrafi już przekroczyć granicę 20 tysięcy złotych. Największe wesela są jeszcze droższe i ich ceny liczone są już w dziesiątkach tysięcy złotych.

Dlatego też powszechnym zjawiskiem wśród młodych ludzi decydujących się na ślub jest branie kredytu na wesele, który potem młoda para spłaca przez kilka lat, nierzadko może to być okres nawet 10 czy 15 lat. Większość ekspertów i postronnych obserwatorów mówi jasno, że jest to głupota, ale niestety presja społeczna na zorganizowanie jak największego ślubu i wesela jest w Polsce ogromna.

Co składa się na cenę wesela?

W takim razie, na co idzie te 20 czy 30 tysięcy złotych? Przede wszystkim na wynajęcie sali i obsługi – ten element często zjada najwięcej pieniędzy. Jak wesele to i jedzenie – organizacja cateringu również jest droga. Oprócz jedzenia musi być także alkohol, który także kosztuje swoje.

Na każdym dobrym weselu jest też zawsze kapela, a to wiąże się z kolejnymi kosztami, często przekraczającymi kilka tysięcy złotych.

Nie można też zapomnieć o dekoracjach. Wianki na wesele, confetti, czerwony dywan, balony – wydaje się, że to niewiele, ale jeżeli wszystko to zsumujemy, to wyjdzie nam kolejne 2 czy nawet 3 tysiące złotych.

Redakcja atelierslubne.pl

Nasza redakcja to miejsce, gdzie marzenia o wymarzonym ślubie i weselu stają się rzeczywistością. Dostarczamy inspirujących pomysłów na planowanie i organizację ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dzieci na weselu
Kurze łapki
Żele do paznokci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Żele do paznokci